- подолиѥ
- ПОДОЛИ|Ѥ (13), ˫А с. Низкий берег:
и послаша Деревлѧне лучьшие мужи числомъ •к҃• въ лодьи к Ользѣ. и присташа подъ Боричевымъ в лодьи. бѣ бо тогда вода текущи. въздолѣ горы Киевьским. и на подольи не сѣдѧху людье. но на горѣ. ЛЛ 1377, 15 (945).
В роли им. геогр.:тъгда же погорѣ подолье кыевѣ. и цьрниговъ и смолньскъ. и новъгоро||дъ. ЛН XIII2, 7–8 (1111); а Игорѧ поверзъше на возѣ волокоша и сквозѣ Бабинъ торжекъ. до ст҃ое б҃ци. и ту ѡбрѣтоша мужа сто˫аща с колы и возложьше и на кола везоша и на Подолье. ЛЛ 1377, 106 (1147); а друзии почаша в насаде(х) дружину е(г) перевозити на сю сторону в Подолье. ЛИ ок. 1425, 146 (1150); Взѧтъ же бы(с) Киевъ. м(с)ца марта въ •и҃• въ второѣ не(д)дѣли. [в др. сп. не(д)ли] поста. в середу. и грабиша за •в҃• д҃ни весь гра(д) Подолье и Гору. и манастыри. и Софью. и Десѧтиньную Б҃цю. Там же, 194 об. (1171).
Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. Главный редактор Р. И. Аванесов. 1988.